Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Гутереш: Вирусот и понатаму е надвор од контрола, ОДИМЕ КОН НАЈЦРНАТА ПРЕСВРТНИЦА ОД МИЛИОН ЗАГУБЕНИ ЖИВОТИ

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека пандемијата на новиот коронавирус и понатаму е „надвор од контрола“ и дека светот се приближува до „најцрната пресвртница од милион загубени животи поради вирусот“.

Гутереш рече дека вирусот е „број еден закана за глобалната безбедност во денешниот свет“ и дека тој претставува криза што не се разликува од онаа што ја доживеавме.

Затоа тој апелираше на глобално примирје на 23 март, за да може сите да се фокусираат на борбата против пандемијата.

Тој најави дека во говорот на Генералното собрание на ОН во вторник, ќе ја повика меѓународната заедница да ги мобилизира сите напори „глобалното примирје да стане реалност до крајот на годината“.

Гутереш ја повика меѓународната заедница да се обедини во борбата против вирусот, нагласувајќи дека само вакцината нема да ја реши кризата.

Тој истакна дека вакцината мора да биде „глобално јавно добро бидејќи Ковид 19 не ги почитува границите“ и дека мора да биде достапна за секого.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Забава

Оние кои се опоравуваат од вирусот барем 30 дена мора да се чуваат од голем напор, вели др.Ристиќ. Пациенти кои прележале корона вирус не...