Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Починал таткото на Бил Гејтс: За синот се знае се, но дали знаете по што бил познат постариот

Гејтс Основачот на “Majkrosofta” и филантроп Бил Гејтс ја потврдил веста дека неговиот татко Вилијам Хенри Гејтс починал во 95 година. Татко на еден од најбогатите луѓе во светот боледувал од Алцхајмерова болест.

Вилијам Гејтс починал тивко во својот дом опкружен со семејството, објавил Бил Гејтс.

Постариот Гејтс служел во Втората светска војна а по војната дипломирал право и во 1964 година учествувал во формирање на канцеларијата “Šidler i King”, која денеска е позната како “Preston Gejts i Elis”.

Бил претседател на адвокатска комора во во Сијетел и државата Вашингтон ги водел организациите Junajted vej” (United Way) и “Plend perenthud” (Planned Parenthood).

Бил Гејтс навел дека неговиот татко бил клучот за формирање на фондацијата “Bil i Melinda Gejts”, на која основачот на “Majkrosofta” и се посветил откако ја напуштил позицијата извршен директор на компанијата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...