Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека во Црна Гора има демократија

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот развој на црногорското општество и покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија, оцени денеска претседателот Мило Ѓукановиќ.

На својот профил на Твитер по повод Меѓународниот ден на демократијата, црногорскиот претседател оцени дека Црна Гора има обврска да продолжи да ги унапредува демократијата, слободата, еднаквоста, човековите права и владеењето на правото.

– За да се поттикне демократското учество, бидете транспарентни и одговорни. Неодамнешните избори го потврдија напредокот во демократскиот развој на црногорското општество. Тие покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија. И ја потврдија важноста за зајакнување на демократските институции, вклучително и капацитетот за зајакнување на отпорноста, во однос на бројните форми на манипулација и дезинформација, напиша Ѓукановиќ.

Тој исто така изјави дека само со, како што рече, целосно учество, одговорност и соработка, може да се зајакне довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...