Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ЈА ВЛЕЧЕЛ ПО ТРОТОАР ДОДЕКА Ѝ ГО СКИНАЛ ЛАНЕЦОТ ВРЕДЕН 2.000 ЕВРА: Притвор за битолски разбојник

Разбојник во Битола на сила соборил жена во обид да и земе златен ланец вреден 2.000 евра. Туј успеал во намерата, а по пријавата за насилството ОЈО Битола донела наредба за спроведување истражна постапка и предлог за притвор за насилникот.

Како што соопшти ЈО, осомничениот на 9 септември 2020 година во 18:45 часот, во Битола, додека се разминувал со оштетената, го фатил златниот ланец што го носела околу вратот и почнал со сила да се обидува да го скине.

Бидејќи ланецот бил масивен и не се кинел, осомниченот започнал да ја влече и трга оштетената, ја соборил на тротоарот при што успеал да го скине ланецот во вредност од 120.000 денари и  да го одземе со намера противправно да го присвои, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Судот го прифатил предлогот на ОЈО и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...