Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СОВЕТ ОД БИЛ ГЕЈТС: Кога сте во проблеми ПОСТАВЕТЕ ГИ ОВИЕ ДВЕ ПРАШАЊА

Кога се соочувате со проблем, првиот чекор не е изнаоѓање решение, туку учење од другите. На тој начин, Бил Гејтс си олеснува себе си, бидејќи решенија веќе постојат.

Во неодамнешната објава на блогот, тој напиша:

-Откако бев тинејџер, секој нов проблем го решавав на ист начин: почнувајќи од две прашања. Ја користев оваа техника во Мајкрософт и ја користам и денес. Ги поставувам овие прашања буквално секоја недела во врска со КОВИД-19. Еве го прашањето: Кој добро го решил овој проблем? И што можеме да научиме од нив?

Овие се всушност прилично едноставни прашања, но тие се далеку од очигледни кога ќе размислите за тоа. Повеќето од нас, кога се соочуваат со проблем, веднаш тргнуваат да најдат решение. Она што Бил го сугерира е сосема поинаков пристап. Кога се соочувате со проблем, првиот чекор не е да најдете решение, туку да научите што веќе направиле другите. Неговиот одговор е, бидете ученик и научете.

Најдоброто нешто што можете да направите за да решите проблем е да бидете подготвени да научите од другите. Во реалноста, тоа поделено на три важни лидерски квалитети: Прво, научете го она што не го знаете. Потоа, научете каде можете да ги најдете информациите и, конечно, бидете подготвени да ги научите.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...