Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО: Во октомври и ноември ЌЕ ИМА ПОГОЛЕМА СМРТНОСТ ОД КОРОНАВИРУСОТ

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Европа во понеделникот соопшти дека дневните смртни случаи од коронавирус во Европа ќе се искачуваат во октомври и ноември, предвидувајќи „тешка“ есен.

Ќе биде тешко. Во октомври и ноември ќе видиме поголема смртност, рече директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге, бидејќи на континентот во моментов се забележува наплив на случаи, иако бројот на смртни случаи остана релативно стабилен.

Бројот на дневни инфекции со Ковид-19 продолжува да расте низ целиот континент, а Франција, Шпанија, Велика Британија и Австрија се меѓу најпогодените земји.

Денеска и утре 55-те земји-членки на СЗО во Европа одржуваат состанок преку интернет за да разговараат за нивниот одговор на новиот корона вирус и да се договорат за новата петгодишна стратегија.

Претходно, СЗО соопшти дека бележи најголемо еднодневно зголемување на случаи со коронавирус бидејќи 307.930 се пријавени ширум светот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...