Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЕ СКАРАА МИЛИЈАРДЕРИТЕ: Илон Маск му порача на Бил Гејтс дека НЕМА ПОЈМА

Директорот на компаниите Спејс икс и Тесла, Илон Маск, го критикуваше милијардерот и филантроп Бил Гејтс заради неговите ставови за одржливоста на поголемите електрични возила, оценувајќи дека тој „нема идеја“.

Гејтс неодамна на својот блог изјави дека се надева дека подобрите и поевтини батерии ќе ги направат електричните возила вистинска опција за секој сопственик на автомобил, но тој рече дека се сомнева колку тековната или идната технологија на батерии може да напојува толку големи возила, Пренесува Business Insider.

– Дури и со големиот напредок во технологијата на батерии, електричните возила веројатно никогаш нема да бидат практично решение за возила со 18 тркала, товарни бродови и патнички авиони. Електричната енергија работи само кога треба да поминеме пократки растојанија, но ни треба различно решение за тешки возила на долги растојанија, рече Гејтс.

Гејтс пофали и неколку компании за производство на целосно електрични камиони, како што се „Џенерал моторс“, „Ривиан“, „Болингер“ и „Форд“, но не го спомна Тесла, кој го произведува камионот „Сајбертрак“.

На прашањето на еден корисник на Твитер што мисли за ставовите на Гејтс, Маск кратко одговори: „Тој нема појма“.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...