Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Речиси 2000 активни од корона – ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ ПО ГРАДОВИ

Благо опаѓање на бројот на новозаболени со Ковид-19 се забележа во претходното деноноќие, кога беа регистрирани 98 случаи, од вкупно 1253 тестирања. Надлежните сепак повторно испратија апел граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот.

Според вчерашниот извештај на Министерството за здравство, вкупниот број на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.791. Бројот на оздравени пациенти е 13.184, а на починати е 648

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.959

-Во последните 24 часа се направени 1.253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на Ковид-19. Најмногу нови случаи има во Скопје – 17, Куманово – 13, Прилеп – 11, Тетово – 10, Струга – 5, Охрид – 3, Кавадарци – 4, Гостивар – 7, Гевгелија – 7, Кочани – 3, по двајца во Велес, Струмица, Крива Паланка, Виница, Делчево, Свети Николе и Ресен, и по еден во Битола, Пробиштип, Македонски Брод и Берово, соопшти Министерството за здравство.

Во болнички услови починати се две лица, и тоа пациент од Охрид (54г) и пациентка од Радовиш (51г).

Институтот за јавно здравје во текот на вчерашниот ден има регистрирано вкупно 56 оздравени пациенти. Од нив 19 се во Скопје, седум во Куманово, пет во Прилеп, три во Струга, по еден во Битола, Крива Паланка и Радовиш, седум во Гостивар, по тројца во Берово и Делчево и двајца во Свети Николе.

-На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се пет деца и пет мајки позитивни на Ковид-19, пет деца и пет  мајки суспектни на вирусот, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Скопје останува како град со најмногу заболени лица со Ковид-19. Во однос на скопските општини, најмногу новозаболени во текот на вчерашниот ден повторно беа регистрирани во Чаир, а потоа следуваат Гази Баба и Аеродром

Според податоците на Министерството за здравство, вчера во Чаир беа регистрирани 52 случаи, во Гази Баба 76, Аеродром – 97, Карпош – 68, Центар – 75, Кисела Вода – 55, Ѓорче Петров – 27, Бутел – 35, Шуто Оризари – 12, Студеничани – 10, Сарај – 17, Арачиново – 8, Илинден – 12, Сопиште – 3, Чучер Сандево – 2, Петровец – 4 и Зелениково – 1.

Надлежните испратија апел да се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, да се носи маска, да се држи дистанца и да се дезинфицираат рацете.

Дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6309, активни 564

• Куманово 1602, активни 221

• Дебар 268, активни 35

• Штип 1204, активни 76

• Прилеп 562, активни 139

• Тетово 1301, активни 127

• Струга 625, активни 62

• Велес 287, активни 18

• Битола 245, активни 47

• Охрид 392, активни 60

• Кавадарци 202, активни 31

• Гостивар 854, активни 97

• Гевгелија 89, активни 54 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 103, активни 46

• Крива Паланка 82, активни 37

• Радовиш 52, активни 9

• Крушево 18, активни 2

• Кочани 186, активни 52

• Пробиштип 95, активни 18

• Демир Хисар 60, активни 2

• Македонски Брод 84, активни 12

• Пехчево 42, активни 27

• Берово 73, активни 31

• Валандово 11, активни 3

• Виница 94, активни 34

• Делчево 126, активни 81 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 5

• Свети Николе 309, активни 21

• Кичево 290, активни 37

• Ресен 153, активни 6

• Неготино 49, активни 5 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...