Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Партнерите на Мило Ѓукановиќ САКААТ ВО НОВАТА ОПОЗИЦИСКА ВЛАДА

Албанската листа не ја исклучи можноста за влез во новата Влада на Црна Гора, а  претставникот Генци Ниманбегу изјави дека одлуката за учество во новата црногорска влада ќе ја донесе кога ќе види кој е мандатарот.

Во интервју за подгорички Дан, тој рече дека вистинското прашање е дали новата влада дава доволно гаранции и дали им влева доверба дека ќе се постигне блискост до програмите и дали реализацијата на нивните програмски цели ќе биде доволна за влез во таа влада.

Тој одговори на обвинувањата на некои партии дека е последната одбрана на ДПС велејќи дека тој никогаш не бил број 41 во Собранието.

– Ако нешто браниме, тоа се демократски принципи и наша ориентација кон евроатлантска интеграција, еднаквост на народите и недискриминација, економски развој и работни места, секуларна држава и најдобри односи со сите соседи на Црна Гора, и со Косово и со Србија, Албанија, Хрватска и БиХ. Ова се позициите околу кои нашата коалициска листа допрва треба да се изјасни – рече тој.

Според него, тој сè уште не добил официјална покана од трипартитната коалиција и посочи дека малцинските партии, особено албанските, добиваат збунувачки покани за учество во новата влада.

– Секако, во моментот, со непознатото, дури и имињата на премиерите е тешко да се даде подетален одговор на тоа прашање. Сигурно морам да истакнам дека во неколку контакти што ги остварив, добив многу позитивно мислење за двајцата лидери, г-дин Здравко Кривокапиќ, а особено за г-дин Алекса Бечиќ. Се надевам дека миротворството што Кривокапиќ го постигна со Демократскиот фронт и некои нови членки на тој сојуз ќе бидат долгорочни и трајни, бидејќи такво нешто е потребно во Црна Гора – рече тој

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...