Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОТКРИЕН ПОДЗЕМЕН КИНЕСКИ ЅИД: Моќна мрежа на тунели стари 1000 години, еве кое ударно оружје се крие денес (видео)

Династијата Сонг (960АД – 1127АД) се борела 200 години со династијата Лиао и Јин, кои во тоа време владееле со помали кинески северини територии, Хитани и Јурчени.

Бојното поле било бескрајно рамно тло, без планини или реки, и можеле да се користат за одбрана од напади, но нивната тајна е откриена пред повеќе од половина век, кога мештаните од селото Јонгкинг, Хебеи, доживеале голема поплава. Селаните во трка за своите животи, но текот на поплавите наеднаш се пренасочил и катастрофата била спречена – откривајќи низа подземни премини кои се простираат на повеќе од 300 квадратни километри.

Стручњаците во Кина откриле дека тоа се древни воени тунели во Јонгкинг, широко распространети и биле дел од големи градби кои се користеле за сместување на трупи за време на војна.

Структурата на пештерите била комплицирана и поседувала напредни воени објекти како што се камуфлирани излези, покриви и заклучување капии.

Во поново време, во планинските предели на Хебеија откриено е посоење на модерна мрежа на тунелот “Големиот ѕид“. Систем на тунели лавиринт ги изградил инженерскиот отсек- артилерија во 1958 година за прикривање, модернизација и примена на растечкиот кинески арсенал на нуклеарно оружје.

Националната телевизија прв пат го открива 2006 година очигледно како реакција на тврдењата на некои американски стручњаци, кои рекле дека Кинеската народноослободителна армија нема способност за ‘втор удар“.

Имало дискусии за големината на нуклеарниот арсенал во Кина, откако студијата објавил професор од Универзитет, Георгетовн Филип Карабер во 2012 година.

Во студијата, “Стратешки импликации на Кинескиот подземен Голем ѕид“, стои дека во тунелите би можеле да се скријат дури 3.000 парчиња нуклеатно оружје.

Карабер бил водечки стратег за национална сигурност за време на студената војна но таа бројка би можела да биде многупати поголема од процена на стручнакот за контрола на оружје во американските обавештајни податоци.

Во извештајот, Карбер рекол дека “кинеската воена култура има долго традиција на одбрамбено утврдување и тунелирање“, споменувајќи ги древните воени тунели во Јонгкинг а само еден од седум “подземни големи ѕидови“ бил инспирација за најновиот проект.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...