Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОПАСНА БУРА се движи кон Америка и станува најстрашен ураган, во тек евакуација на жителите

Се очекуваат силни дождови и ветрови со брзина од 137 километри на час…

Тропска бура Сали ќе се префрли денес над северниот и централниот Мексикански залив, пред да стане ураган кој ќе се упати кон Лузијана, соопштил американскиот Национален центарза урагани.

Од Националниот центар за урагани соопштено е дека се очекува бурата Сали која во текот на наредните денови ќе се оснажи и дека до вечер ќе прерасне во ураган.

Метеоролошкиот центар од Мајами најавува дека е можно бурата дополнително да се засили пред да го помине северниот брег на Мексиканскиот залив.

Се предвидува бурата Сали, втора по ред која го погодила регионот во последниот месец, во текот на денешниот ден да се засили и дека ќе има силни дождови и ветрови со брзина од 137 км. на час.

Властите од Мисисипи и Лузијана издале наредба на задолжителна евакуација на граѓани од пониските подрачја, пренела агенцијата Ројтерс.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...