Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОПАСНА БУРА се движи кон Америка и станува најстрашен ураган, во тек евакуација на жителите

Се очекуваат силни дождови и ветрови со брзина од 137 километри на час…

Тропска бура Сали ќе се префрли денес над северниот и централниот Мексикански залив, пред да стане ураган кој ќе се упати кон Лузијана, соопштил американскиот Национален центарза урагани.

Од Националниот центар за урагани соопштено е дека се очекува бурата Сали која во текот на наредните денови ќе се оснажи и дека до вечер ќе прерасне во ураган.

Метеоролошкиот центар од Мајами најавува дека е можно бурата дополнително да се засили пред да го помине северниот брег на Мексиканскиот залив.

Се предвидува бурата Сали, втора по ред која го погодила регионот во последниот месец, во текот на денешниот ден да се засили и дека ќе има силни дождови и ветрови со брзина од 137 км. на час.

Властите од Мисисипи и Лузијана издале наредба на задолжителна евакуација на граѓани од пониските подрачја, пренела агенцијата Ројтерс.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...