Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Германците повеќе се плашат од политиките на Трамп, ОТКОЛКУ ОД КОРОНАВИРУСОТ

Германците не се плашат толку од пандемијата на коронавирусот, колку што се загрижени за економски проблеми, а најмногу се плашат дека политиката на американскиот претседател Доналд Трамп може да го направи светот поопасен, според најновото истражување.

Истражувањето на германската осигурителна компанија „R+V“ покажа дека само една третина од испитаниците (32 проценти) се плашат дека можат да добијат КОВИД-19, но пандемијата ги продлабочи нивните стравови за животниот стандард и економските услови во земјата, објави порталот „ЕУРАКТИВ“.

Во годишното истражување „Стравувањата на Германците“, што „R+V“ го спроведува од 1992 година, за прв пат во последните шест години, загриженоста за зголемувањето на трошоците за живот повторно изби на самиот врв на табелата, на второто место од најголемите стравови, а ја делат 51% од испитаниците.

Граѓаните исто така изразија други економски и финансиски стравови во истражувањето, објави порталот „ЕУРАКТИВ“.

Така, скоро сите други се плашат дека германските даночни обврзници ќе мора да сносат последици од должничката криза во ЕУ (49 проценти).

Најголем процент, од минатогодишните 35 на 48 проценти сега, е стравот од лоша економска состојба, која е на трето место од најголемите стравови на Германците.

Сепак, зачудувачки е што секој четврти учесник во истражувањето изјави дека се плаши дека може самиот да ја изгуби работата. Политичкиот научник Манфред Шмит, од Универзитетот во Хајделберг, кој соработува со години на евалуација на студиите на „R+V“, верува дека овој расчекор на прв поглед изгледа чуден, но објаснувањето лежи во фактот дека зголемувањето на невработеноста не влијае на сите граѓани подеднакво.

„Корона-кризата“ дејствува селективно и најмногу погоди одредени индустрии, како што се тур-оператори, културни настани или угостителство. Домашните политички теми, кои во последниве години редовно беа на врвот на листата на германски проблеми, донекаде го изгубија своето значење, покажа студијата.

Загриженоста за имиграцијата падна најмногу на листата на стравови, па затоа оваа година, 44% од граѓаните изразија страв од пристигнување на странски мигранти и тензии меѓу странци и Германци, за разлика од 2019 година, кога имаше 55% од нив. Стравот дека државата нема да може да го издржи товарот на странските мигранти го делат 44%, за разлика од минатогодишните 56. Стравот од политички екстремизам (37%) и тероризам (35%) падна под прагот од 40%, покажа анкетата.

Изненадување е да се дознае дека само 40 проценти од граѓаните се плашат дека германските политичари не се на висина на задачата, што е најмал процент во анкетите во овој милениум.

Професорот Манфред Шмит оцени дека ова покажува задоволство на мнозинството граѓани од начинот на кој германската влада се справува со пандемијата и дека е очигледно дека мнозинството од населението верува дека државата и политичарите ја држат кризата под контрола.

Загриженоста на граѓаните во врска со еколошките и климатските проблеми остана практично непроменета од минатогодишното истражување.

Бидејќи стравувањата на Германците поврзани со домашната политика стивнаа, тој страв се искачи од 13-то на петтото место. Сличен процент на учесници во истражувањето (42 проценти) изразија загриженост дека храната ќе има се повеќе и повеќе штетни состојки во иднина, но исто така покажа дека неочекувано мал процент (40 проценти) од Германците веруваат дека климатските промени ќе имаат драматични последици за човештвото.

Во истражувањето за стравувањата, кое опфати 2.400 граѓани низ Германија во јуни и јули годинава, најголем проблем претставуваше политиката на американскиот претседател Доналд Трамп, по втор пат од 2018 година.

Според анкетата, 53 проценти од Германците се загрижени за таа загриженост. Професорот Шмит оцени дека овој страв е целосно разбирлив. „Надворешната политика на Трамп предизвикува сериозни меѓународни заплети. Се издвојуваат конфликтите со Кина, кои личат на трговска војна, и трговските и безбедносно-политички напади врз сојузниците, вклучително и Германија.

Заедно со тоа, постои повлекување на САД од меѓународната соработка и конфронтација со Иран, објасни Шмит.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...