Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Васко Ефтов го разобличи Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е со ограничени интелектуални, политички и психолошки капацитети !

„Христијан Мицкоски не може да биде решение за агонијата во која што се наоѓа ВМРО-ДПМНЕ бидејќи тој е генератор и стимулатор на таа агонија“, заклучува Васко Ефтов во неговата последна анализа во емисијата во Центар.

Ефтов вели дека е изненаден од недостоинствениот начин на кој што функционира Мицкоски, а како пример за тоа го наведува скандалозното однесување на денот на избори кога за прв пат во историјата на независна Македонија , лидер на политичка партија не излегол да им честита на противниците за изборната победа и да им се заблагодари на своите сопартијци за дадената поддршка. Наместо тоа, според Ефтов, Мицкоски смислувал апсурдни оправдувања и се вадел на Беса, а нема образложение зошто не победил во ИЕ 4 каде што натпреварот е директно меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Ефтов смета дека Мицкоски е без лидерски капацитет и со целосно промашена политичка стратегија. Почесно би било да понесе одговорност како Георгиевски и Груевски кои си заминале после првиот пораз, наместо да најавува некаква победа на рати, смета Ефтов.

Одлуката да оди како „шпицен“ кандидат, според Ефтов била мотивирана од стравот на Мицкоски од пораз бидејќи не го гласале ниту во неговото маало.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...