Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Транспаренси укажува дека Владата нема механизми за заштита од крадење на парите кои стигнуваат од ММФ

Според  извештајот на „Транспаренси интернешнел“ објавен на петти август Македонија нема антикорупциски мерки за помошта која ја доби од ММФ за справување со КОВИД-19 кризата.

Македонија е една од 21 држави кои не навеле никакви конкретни антикорупциски мерки и мерки за транспарентност во договорите со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за финансиска помош за справување со последиците од КОВИД-19, наведува „Транспаренси интернешнел“ во анализата на кризните фондови на ММФ. Според „Транспаренси“, Македонија во моментов за справување со последиците од пандемијата користи 191 милион долари од ММФ, од кои 176 се добиени во април преку Инструментот за брзо финансирање.

Според „Транспаренси“, ММФ со 126 договори доделил повеќе од 83 милијарди долари од фондот од еден трилион долари.

„Најдовме вкупно 47 договори за финансирање без ниедна владина заложба за употреба на фондовите на транспарентен начин. Загрижувачки, во оваа категорија е Северна Македонија. Пред помалку од три месеци, самиот ММФ ја нагласи својата загриженост за владеењето во земјата, а сепак беше одобрен заем без јасна владина заложба за надминување на проблемите“, нагласува „Транспаренси“ во анализата.

Нагласувајќи ја загриженоста што ММФ ја изразил за Македонија, „Транспаренси“ го цитира истиот извештај што, иронично, во април Народната банка на Македонија го цитираше за да нагласи дека банкарскиот систем е стабилен.

Без пропишани мерки, Македонија е во група земји со Мадагаскар, Јемен, Гвинеја Бисао, Буркина Фасо, Чиле, Костарика и Ел Салвадор, но и со сите земји од регионот кои добиле таква помош од ММФ – Албанија, Босна и Херцеговина и Косово, а Црна Гора е единствената држава која во договорот навела конкретни мерки за поголема транспарентност и спречување на корупцијата во трошењето на парите од помошта.

„Земјите нема да успеат во своите напори за закрепнување ако истовремено не се справуваат со корупцијата… мора да бидеме сигурни дека критичната помош ќе стаса до оние на кои им е најпотребна. Со еден трилион долари на располагање и со толку многу животи доведени во прашање, сега е поважно од кога било ММФ да обезбеди корупцијата да не однесе дополнителни човечки животи“, порачува „Транспаренси“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...