Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Поднел барање за РАЗВОД НА 99 ГОДИНИ. А причината – класика

Претседателот и основач на Италијанската академија за брачни адвокати, Џан Еторе Гасани, навел неколку причини и разни случаи за развод. Тој истакна дека луѓето обично се одлучуваат на тој чекор на возраст од 50 до 60 години. Сепак, тој спомна и еден исклучок – развод што го побарал 99-годишен старец. 

Антонио, сега 99, и неговата три години помлада сопруга Роза, се венчале во нивните триесетти години од минатиот век. Љубовта на парот траела сè додека не ги открил писмата на Роза во кои дознал дека неговата сакана го изневерила. Иако измамата се случи пред 60 години, Антонио не можеше да и прости. 

 По повеќе од 70 години брак, пет деца, десетина внуци и едно правнуче, Антонио реши да поднесе барање за развод. „Секогаш има некои случаи што не сме ги виделе досега, луѓето постари од дури 80 години бараат развод за да можат да започнат нов живот“, рече италијанскиот адвокат. 

 Антонио и Роза станаа најстарата брачна двојка што некогаш поднела барање за развод. Пред нив, рекордот го држеше пар од Велика Британија. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...