Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ОВА Е ОРИГИНАЛНИОТ РОКИ БАЛБОА, живеел на Балканот

Годината е 1973 година. Мало, брзо, малку нервозно, атлетски изградено момче со сулфе, карактеристично за Балканот од тој период, влегува во студиото на Југословенската радио телевизија (ЈРТ). По разменетите неколку зборови со организаторите и објавата на познатата Милена Дравиќ, тој влегува во сцената каде го чекаат Драган Николиќ, Марко Марковиќ и Драган Никитовиќ.

Тој ја мерка убавата Милена со црн, продорен поглед додека рецитира песна. Песната ја напиша самиот, една од многуте во која ја плетеше својата прекрасна балканска душа. Му доведоа кавал, а Драган Николиќ му го даде. Го зема и рутински свири лесна мелодија, во изведба од која не би се срамел ниту еден мајстор на овој инструмент. Публиката е возбудена, како и целата југословенска нација, која гледа ентузијастички. Тие се горди на својот шампион. Тие се горди на својата земја, каде шампионите во боксот шармираат, пишуваат прекрасни песни и свират на кавал.

Маријан Бенеш, боксер, шампион на Југославија, шампион на Европа. Најопасниот човек во државата. Тупаници од челик, волја од челик, очи од челик.

Околу 43 години подоцна, времињата се променија. Сега имаме 6 или 7 земји, можеби дури 8, кому му е гајле, нашите боксери веќе не се на врвот на светот, далеку сме од тоа, а само „губитниците“ пишуваат песни. По 43 години, „опасните момци“ не пишуваат песни, туку убиваат, силуваат, уценуваат, изнудуваат… Некои дури влегуваат во некои реалности.

И сите тие „опасни момци“ ќе потклекнеа, буквално, кога ќе застанеа на линијата на Маријан Бенеш. Сите Земунци, Шијани, Аркани, Кристијани, Гике… Три класи се под Маријан, кога станува збор за борбената уметност. Десет часови подолу кога станува збор за витештвото.

Маријан, на 67-годишна возраст, е поразен човек. Нема едно око, тој беше сериозно повреден по сообраќајна несреќа, оние што најмногу ги сакаше исчезнаа на трагичен начин, она што најмногу го сакаше, во таа волшебна Југославија, беше убиено и силувано. Сите го предадоа, исто како и земјата каде што тој беше идол.

Маријан Бенеш е роден во Белград на 11 јуни 1951 година година, од таткото Јосип Бенеш и мајката Марија Вукиќ, воспитувачка. Сакаше музика, вредно вежбаше кавал и пијано. Во исто време тренираше и бокс.

Дојде војната, и тие го продадоа, ја уништија Србите, Босанците и Хрватите. Сите поранешни Југословени, кои преку ноќ се претворија во оние што ги споменавме.

Маријан остана Југословен, затоа потфрли.

„Јас сум филантроп, сакам луѓе. Не ме интересира националност “, рече Маријан и си ја напиша пресудата што го чекаше во времето на лудилото.

Тој стана „четник“ за Хрватите, и „усташ“ за Србите. Го одведоа да копа ровови за војската на Република Српска, а потоа го однесоа во логорот.

Ивица, родениот брат кој го сакаше повеќе од себе, беше убиен во 1992 година.

најчитани вести

Македонија

Со реакции за вчерашното интервју на Премиерот Заев, денес се јавија и Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски. Некогашни лути политички ривали, а потоа и...

Свет

Шесмина луѓе, воглавно лекари, денеска се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, соопштиле локални медиуми. Криминална група ги лажела семејства на...

Забава

Марија Сол Перез, аргентинската водителка е една од најатрактивните жени во светот, а посилниот пол никогаш не е рамнодушен на нејзините фотографии и снимки...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...