Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Браун: СЛЕДНАТА ВОЈНА ќе биде слична на ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Новиот началник на генералштабот на американското воено воздухопловство, Чарлс Браун, верува дека САД нема да ја води идната војна далеку од своите брегови и дека ќе ја води против сили слична на себе, пренесува порталот „Дифенс њуз“.

Треба да бидеме подготвени да водиме војна со борбени загуби и ризици за нацијата, слични на оние со кои се соочивме за време на Втората светска војна, рече Браун,

Браун проценува дека борбените акции ќе бидат различни од оние предводени од САД во претходните две децении.

Идната војна нема да се води далеку од нашите брегови, рече Браун.

Според него, Вашингтон може да се соочи со држава што има воен потенцијал еднаков на својот.

Тој, исто така, потенцираше дека одлуките на претходното раководство не овозможиле постигнување на резултатите, со оглед на ривалството со Кина и Русија, кое брзо се менува.

Чарлс Браун дојде на кормилото на американското воено воздухопловство на 6 август.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...