Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ердоган до Макрон: ЌЕ ИМАШ ПРОБЛЕМ СО МЕНЕ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган продолжи да разменува остри зборови со францускиот претседател Емануел Макрон, потсетувајќи го на резултатите од француската колонијална влада во Африка и предупредувајќи го дека „ќе има големи проблеми“.

Господине Макрон, вие исто така ќе имате големи проблеми со мене лично“, рече турскиот претседател, одговарајќи на неодамнешната изјава на францускиот претседател дека „проблемот не е турскиот народ, туку Ердоган“.
Размената на груби зборови меѓу Макрон и Ердоган започна пред извесно време кога турските воени бродови, кои следеа конвој за Либија, нишанеа на француски брод во Средоземното Море.

По тој инцидент, Париз се приклучи на маневрите на грчката морнарица на истокот на Медитеранот и остро ја предупреди Анкара да се погрижи за идните потези.

Господине Макрон, не знаете историја …, рече Ердоган, алудирајќи на злосторствата што претходно ги извршиле француските колонијални власти во Африка.
Во исто време, Макрон ја предупреди Грција дека Турција, доколку е потребно, е подготвена да се соочи со какви било предизвици, објави јавниот сервис.

најчитани вести

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.

Спорт

Вардар е во големото финале на СЕХА – лигата!!! Oткако многумина ги прежалија, Ристовски е јунакот на Вардар, кој одбрани неколку супер топки и...