Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ердоган до Макрон: ЌЕ ИМАШ ПРОБЛЕМ СО МЕНЕ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган продолжи да разменува остри зборови со францускиот претседател Емануел Макрон, потсетувајќи го на резултатите од француската колонијална влада во Африка и предупредувајќи го дека „ќе има големи проблеми“.

Господине Макрон, вие исто така ќе имате големи проблеми со мене лично“, рече турскиот претседател, одговарајќи на неодамнешната изјава на францускиот претседател дека „проблемот не е турскиот народ, туку Ердоган“.
Размената на груби зборови меѓу Макрон и Ердоган започна пред извесно време кога турските воени бродови, кои следеа конвој за Либија, нишанеа на француски брод во Средоземното Море.

По тој инцидент, Париз се приклучи на маневрите на грчката морнарица на истокот на Медитеранот и остро ја предупреди Анкара да се погрижи за идните потези.

Господине Макрон, не знаете историја …, рече Ердоган, алудирајќи на злосторствата што претходно ги извршиле француските колонијални власти во Африка.
Во исто време, Макрон ја предупреди Грција дека Турција, доколку е потребно, е подготвена да се соочи со какви било предизвици, објави јавниот сервис.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...