Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДОПРВА ЌЕ ИМА МРТВИ Ужас во Калифорнија, апокалиптични сцени од кои застанува здив (фото)

Вистински размери од досегашното уништување неможно е да се измерат во Калифорнија, Орегон и Вашингтон, кој го “пресекол“пламениот ѕид.

Пожарникарите се борат со незапамтени пожари на западниот брег на САД,од кои настрадале најмалку 16 животи и принудиле повеќе од половина милион други да ги напуштат домовите, а одговорните предупредиле дека во наредните денови ќе има уште жртви.

Од понеделникот 11 лица починале од пожар во Калифорнија, додека четири лица загинале во Оригон, како и едногодишно дете во државата Орегон.

Вистинските размери неможно е да се измерат во распространетите делови на Калифорнија, Орегон и Вашингтон кои се отсечени од светот со апокалиптичен ѕид од пламен, рекорден бран на топлина и интензивни, суви ветрови.

Пожарот во четвртокот станал најголем кој е забележан во историјата на Калифорнија, откако се “здружиле“ повеќе пожари на северозапад на државата комбинирани со високи температури и ветрови, кои разориле 746.000 хектари сува вегетација

Досега изгореле повеќе од 2,6 милиони хектари во целата држава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...