Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГЛАВОБОЛКА, УМОР, ТЕМПЕРАТУРА: Волонтер кој примил оксфордска вакцина ги КАЖА НЕСАКАНИТЕ ЕФЕКТИ (ВИДЕО)

Испитувањето на вакцината што ја развива Универзитетот во Оксфорд беше прекинато поради појава на несакани ефекти кај еден од волонтерите – прво беше објавено дека станува збор за попречен миелитис, но првиот човек на „АстраЗенека“ го негираше тоа и рече дека истражувањето ќе продолжи,

Во меѓувреме, друг волонтер кој ја примил вакцината открил со какви несакани ефекти се соочувал, дознава Дејли Меил.

Се разбудив околу два часот по полноќ и замрзнував, имав температура над 39 степени, изјавил волонтерот, кој сакал да остане анонимен.

Тој вели дека симптомите траеле неколку дена, и дека почнал да ги чувствува околу 14 часа по приемот на вакцината.

Имав треска само еден ден, но се чувствував уморно и слабо со недели, вели тој за Дејли меил.

Тој посочува дека два дена по вакцинирањето имал силна главоболка поради која не можел да стане од кревет.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...