Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Јулија си ја отсекла дланката за да ја „ОДЕРЕ“ осигурителната компанија, ЗАВРШИЛА ВО ЗАТВОР

Словенката Јулија Адлешиќ е осудена на две години затвор поради обид за измама на осигурителни компании, а нејзиниот партнер Себастиен Абрамов на три години. И тука не завршува приказната – осуден е и неговиот татко Горазд Цолариќ кој добил една година условно, а мајка му Тинка Хускиќ Цолариќ е ослободена, пишува „сиол.нет“.

Јулија Адлешиќ во јануари 2019 година си ја отсекла дланката од левата рака и притоа тврдела дека се работи за несреќен случај. Имено, како што изјавила Јулија се се случилоо кога сечела гранки со електрична пила. За разлика од неа  Обвинителството смета дека таа тоа го сторила намерно за да добие надоместок од осигурувањето. Исто така, обвинителството тврди дека нејзиното момче пребарувало на интернет пред несреќата за вештачка, биомеханичка рака, што одговара на тезата дека сè било испланирано. На тоа ја наговорил Абрамов, а во измамата, според Обвинителството, биле вклучени и неговите родители.

Според обвинителот, требало да земе најмалку 1, 22 милиони евра отштета во случај на инвалидност. Тој пред судот истакнал и оти обвинението го потврдиле и мислењата на медицинските и машинските вештаци оти Адлешиќ се повредила намерно.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...