Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Унгарија КУПУВА ГЕРМАНСКИ БОРБЕНИ ВОЗИЛА ЗА 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА (ВИДЕО)

Будимпешта склучи договор со компанијата Рајнметал за набавка на борбени возила од новата генерација Линкс, во вредност од над две милијарди евра.

Унгарското Министерство за одбрана нарача 218 возила „Линкс КФ41“ и девет оклопни возила за извлекување Бафало. Првата серија ќе биде испорачана од Германија, а повеќето потоа ќе бидат произведени во унгарска фабрика во заедничка сопственост на Будимпешта и Рајнметал.

Унгарија е првата членка на НАТО и ЕУ што се одлучи за ова возило. За разлика од остатокот од регионот, оваа земја во последните години купува исклучиво софистицирана воена опрема од новата генерација.

Преку модернизациската програма „Зрински 2026“ од Германија веќе се нарачани 44 тенкови „Леопард 2А7“ и 24 и артилериски топови PzH-2000 за половина милијарда евра.

Договорот вклучува производство и сервис на воена опрема вклучувајќи симулатори, обука и ангажирање инструктори, како и прва серија резервни делови.

Возилата на Линкс ќе бидат опремени со топови од калибар 30 мм на модуларна купола Ленс, развиена од компанијата Рајметал. Покрај топовскиот бедем, тој има интегрирано антитенковски ракетни лансери и беспилотни летала.

Во првата фаза, 46 борбени пешадиски возила и девет влечни возила ќе бидат испорачани во Унгарија. Испораката ќе заврши до 2023 година. Во втората фаза, дополнителни 172 линкови возила ќе бидат произведени во Унгарија.

Поради тоа унгарската влада и Рајнметал ќе формираат заедничка компанија која ќе отвори производствен погон во Унгарија.

Линкс е борбено возило од новата генерација, карактеризирано со модуларност. На шасијата на возилото, може да се постават решенија за најразновидни задачи: од пешадиско борбено возило, оклопен носач, командно возило, се до амбулантно возило. Промената на конфигурацијата е можна за неколку часа.

Според производителот, „Линкс“ нуди висок степен на заштита на екипажот и војниците од импровизирани експлозивни направи, директен и индиректен оган, муниција и противтенковски ракети.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...