Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Трамп: Имам нешто што го НЕМААТ ПУТИН И СИ ЏИНПИНГ

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека ниту Русија ниту Кина го немаат оружјето што го има Америка. Трамп одговори и на критиките за согласување со рускиот претседател Владимир Путин.

Трамп ги коментираше наводите од книгата на американскиот новинар Боб Вудворд, која се заснова на 18 ексклузивни интервјуа што Вудворд ги направил со Трамп. Според новинарот, Трамп во разговор со него изјавил дека САД развиле нов систем за нуклеарно оружје, што го немаат ниту Кина, ниту Русија. Затоа го критикуваат Трамп, вели дека тој открива тајни со ваквите изјави.

– Имаме одлично оружје. Зборувам за она што го направивме. Нашите вооружени сили се посилни од кога било. Потрошивме 2,5 трилиони долари за нив во последните 3,5 години. Сега имаме нови ракети. Се надевам дека никогаш нема да мора да ги користиме, но нашето нуклеарно оружје е во најдобра состојба во последните неколку децении, рече американскиот претседател.

Тој додаде дека САД имаат некои неверојатни системи за кои никој не знае и подобро е да остане така.

– Знаете, реков: имаме системи, ракети, армија. Имаме системи какви што никогаш порано не сте виделе! Кинескиот претседател Си Џипинг нема ништо заедничко со Путин. Никој го нема она што го имаме, рече Трамп обраќајќи им се на поддржувачите во Мичиген.

Претседателот исто така изјави дека оние кои тврдат дека тој открива тајни со ваквите изјави се „болни“.

– Само сакам да кажам дека американските вооружени сили се најмоќни, рече американскиот претседател.

Трамп исто така рече дека не се фер критиките за неговиот „договор“ со Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и другите лидери.

– Се согласувам со Путин – ужас! Не, тоа е добро ако можам да се согласам со него, тоа е добро! Тој ми се допаѓа, јас му се допаѓам Тој се согласува со Ким Џонг Ун, тоа е ужасно! Не, тоа е добро, јас се обидувам да ги убедам. Тоа е нормално. Нормално е да не започне војна, рече Трамп.

Како што рече, тој е критикуван и затоа што се договорил со кинескиот претседател Си Џинпинг и јапонскиот доскорешен премиер Шинзо Абе.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...