Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПОВИК НА УЗБУНА! Се огласил СЗО по повод случајот на компанијата AstraZeneka!

Прекинот кој компанијата AstraZeneka го прави за правење вакцини на корона вирус бидејќи еден од тестираните учесниците заболел, претставува “повик за узбуна“, но и не да се обесхрабрат истражувачит,е соопштила денес СЗО.

– Овој повк на узбуна е да препознаеме дека постојат успеси и падови во клиничкиот развој и дека мораме да бидеме подготвени – рекла научничка од СЗО Сумија Сваминатан на вируелниот брифинг од Женева.

Светските влади очекуваат вакцината да помогне во спречување на пандемија ковид19 која предизвика повеќе од 900.000 смртни случаи и глобални економски превирања, а СЗО ја маркирала вакцината на AstraZeneke која е создавана на Универзитетот Оксфорд како најперспективна.

Меѓутоа, произведувачот на лекови оваа недела го прекинал иситувањето во доцна фаза, откако еден учесник во Велика Британија заболел од невролошки симптоми

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...