Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Мекдоналдс ја откри ТАЈНАТА ЗОШТО НИВНИОТ ХАМБУРГЕР НЕ СЕ РАСПАЃА

Пред некој ден, гигантот за брза храна Мекдоналдс конечно одговори на долгогодишниот мит зошто нивните плескавици не скапуваат, односно дека не можат да се расипат колку и да стојат, „затоа што се полни со адитиви“.

Тие велат дека нивната храна „се распаѓа во вистинското опкружување“.

„Без доволно влага – без разлика дали е во самата храна или во околината – бактериите и мувлата може да не растат, па затоа е малку веројатно дека ќе се распадне“, соопшти компанијата во објавата на својата веб-страница.

Мекдоналдс не наведе што ги поттикнало да ја дадат оваа изјава, иако со години се шпекулираше за нивните плескавици, и во позитивен и во негативен контекст. Сепак, „виновникот“ за тоа е веројатно познатиот ТикТок.

На таа апликација се појави видео на кое се гледа добро сочуван „24-годишен хамбургер“, а тоа видео стана вирално, со повеќе од половина милион прегледи.

На краткото видео жена отвора кутија за чевли, во која со години чувала хамбургерот Мек и помфритот, кои наводно сè уште се во оригиналното пакување од 1996 година.

„Храната подготвена дома што е оставена да дехидрира може да постигне слични резултати. Погледнете внимателно, хамбургерите што ги гледате веројатно се исушени и дехидрирани“, велат од компанијата и додаваат дека нивните плескавици се 100% чисто говедско месо, без конзерванси.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.