Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Мекдоналдс ја откри ТАЈНАТА ЗОШТО НИВНИОТ ХАМБУРГЕР НЕ СЕ РАСПАЃА

Пред некој ден, гигантот за брза храна Мекдоналдс конечно одговори на долгогодишниот мит зошто нивните плескавици не скапуваат, односно дека не можат да се расипат колку и да стојат, „затоа што се полни со адитиви“.

Тие велат дека нивната храна „се распаѓа во вистинското опкружување“.

„Без доволно влага – без разлика дали е во самата храна или во околината – бактериите и мувлата може да не растат, па затоа е малку веројатно дека ќе се распадне“, соопшти компанијата во објавата на својата веб-страница.

Мекдоналдс не наведе што ги поттикнало да ја дадат оваа изјава, иако со години се шпекулираше за нивните плескавици, и во позитивен и во негативен контекст. Сепак, „виновникот“ за тоа е веројатно познатиот ТикТок.

На таа апликација се појави видео на кое се гледа добро сочуван „24-годишен хамбургер“, а тоа видео стана вирално, со повеќе од половина милион прегледи.

На краткото видео жена отвора кутија за чевли, во која со години чувала хамбургерот Мек и помфритот, кои наводно сè уште се во оригиналното пакување од 1996 година.

„Храната подготвена дома што е оставена да дехидрира може да постигне слични резултати. Погледнете внимателно, хамбургерите што ги гледате веројатно се исушени и дехидрирани“, велат од компанијата и додаваат дека нивните плескавици се 100% чисто говедско месо, без конзерванси.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...