Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ким Кардашијан НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРВА ДАМА НА САД: Отфрлена претседателската кандидатура на Канје

Кандидатурата на раперот Канје Вест за претседателските избори во Америка во ноември не беше прифатена во Охајо, одлучи Врховниот суд на таа сојузна држава.

Со едногласна пресуда, судот утврди дека републичкиот државен секретар, Франк Лароуз, постапил во согласност со законот кога тој отфрлил скоро 15 000 потписи и други документи доставени од раперот.

Како причина Лароуз ги наведе неконзистентните информации во документите за собирање потписи.

Адвокатите на раперот во Охајо поднесоа жалба, тврдејќи дека е должност на Лароуз да прифати било каква кандидатура за независен кандидат сè додека нема жалби против таа апликација и освен ако не се прекрши законот во Охајо.

најчитани вести

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...