Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЕВЕ КАКО ДА ПРИВЛЕЧИТЕ ПАРИ И СРЕЌА: Народот ги применувал овие обичаи

Заборавете на финансиските проблеми. Со овие народни обичаи се верува дека ќе ги привлечите парите кон себе, а и кон вашиот дом. Еве дел од нив:

1. Се верува дека сол и ориз во паричникот привлекуваат богатство и среќа. Ставете малку морска сол или ориз во мала најлонска кеса и ставете ја во паричник.

2. Се верува дека потковица над влезната врата носи пари и среќа

3. Ако ставите пари под килимот кај влезната врата, треба да изговорите:  „Каде и да одам или се враќам, парите ќе ме најдат.

4. Месечината е синоним за многу верувања, кога станува збор за пари, месечината може да ви донесе ненадејна добивка на следниов начин: кога месечината е полна, излезете надвор, отворете го паричникот и кажете девет пати: „Месечино, наполни го мојот паричник!“.

Сепак имајте во предвид дека ова се народни верувања кои ги практикувал дел од народот низ минатото, а не е докажано дали навистина носат пари и среќа. Но ништо не губите доколку се обидете

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...