Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ГРЦИЈА ВО КРИТИЧНА СИТУАЦИЈА: Епидемија на коронавирус не мирува, заболени повеќе од 12.000 луѓе

Во последните 24 часа во Грција се откриени 372 нови случаи на ковид-19 и евидентирани четири смртни случаи.

Поради пораст на бројот на новозаразени во четири региони на север на Грција ќе бидат воведени остри вонредни мерки, најавила денеска Националната организација за јавно здравје.

Во последните 24 часа во Грција откриени се 372 нови случаи ковид-19 и евидентирани четири смртни случаи. Од почеток на пандемијата во Грција, ковид-19 потврден е кај 12.452 чуѓе, а починале 297 луѓе, воглавно постари луѓе.

Заменикот на министерство за цивилна заштита и управување со кризна ситуација Никос Хардалијас наредил денес дополнително заострување и рестриктивни мерки во регионите Пела, Пијерија, Иматија и Килкис на север на земјата.

Новите заострени мерки стапуваат во сила утре и ќе траат 14 дена, до 25 септември, соопштено од грчкото министерство за цивилна заштита и управување со кризни ситуации

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...