Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Граѓаните на Ѓорче Петров од утре со УЛИЧНИ БЛОКАДИ ПОРАДИ НАЈАВЕНАТА 17 КАТНИЦА

По неколку дневниот молк од страна на локалните власти во врска со планираната изградба на 17 катница во месноста Јурија, општина Ѓорче Петров, жителите на општината Ѓорче Петров повикуваат на протест и блокада која ќе се случува утре точно напладне.

Утре, сабота во 12 часот ќе се одржи мирен протест против изградбата на бетонски ѕид од 58 метри на месноста Јурија, кој ќе содржи 800 станови и над 3.000 нови жители.

Улицата Ѓорчепетровска ќе биде блокирана за сообраќај со цел подигање на свеста кај локалната самоуправа, за измена на овој катастрофален план кој ќе претставува канцер за Ѓорче Петров. Локалните жители велат дека со денови наназад очекувале одговор од градоначалникот или пак од општинската администрација, но од таму само молк. По ваквиот однос, решени се да се борат за своите граѓански права и токму затоа утре во знак на револт ќе одржат протест.

-Ние, граѓаните од Иницијативата против урбаното дивеење ги повикуваме сите граѓани, невладини и владини организации и сите оние кои ги тангира овој проблем да ни се приклучат, велат од Иницијативата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...