Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Германците повеќе СЕ ПЛАШАТ ОД ТРАМП, отколку од коронавирусот

Германците повеќе се плашат од политиката на американскиот претседател Доналд Трамп отколку од коронавирусот, кој ја уништи најголемата европска економија, покажа најновото истражување..

Истражувањето за најголемите стравови во животот на Германците, спроведено од R&V во јуни и јули,  покажува дека 53 проценти од испитаниците стравуваат дека политиката на Трамп може да го направи светот поопасен, пренесува Ројтерс.

На второ и трето место се зголемувањето на трошоците за живот, економската состојба и трошоците на даночните обврзници во ЕУ, додека околу една третина од испитаниците изјавија дека се загрижени дека тие или некој што го познаваат добро ќе заболат од вирусот „ковид-19“.

Истражувањето не вклучува кој аспект на политиката на Трамп најмногу ги загрижува Германците, но политикологот Манфред Шмит смета дека тоа е негова надворешна политика.

– Делумно трговска војна со Кина и можна политика против сојузниците како Германија. Исто така, неговото повлекување од меѓународната соработка и соочување со Иран – рече Шмит.

Во истражувањето учествувале околу 2.400 испитаници.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...