Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Вучиќ: КОСОВО ДОБИ ЗАБРАНА ДА БАРА НОВИ ПРИЗНАВАЊА, а независност ќе сонува

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека мораториумот споменат во договорот од Вашингтон значи дека Приштина не може да бара нови признавања, што било јасно и прецизно потврдено од американските претставници.

Во интервју за РТС, Вучиќ рече дека Србија побарала во договорот да стои, со исклучок на Израел, и додаде дека Приштина не може да добие признание од која било земја.

– Секоја година им беше одбиван прием во ООН, Интерпол, меѓународните организации и секогаш испаѓавме лоши момци кои ги спречуваат да го сторат тоа, но потрошивме многу време и енергија на тоа. Ова значи дека тие можат да сонуваат да добијат независност за една година, рече Вучиќ и додаде дека прашање е дали некогаш ќе ја добијат.

Тој додаде дека кога ќе слушне критики, особено во Србија, во која се вели дека Израел го признава Косово, рече дека резултатите покажуваат каква битка водел.

– Израел е преголема сила за да може да се влијае на нејзината одлука, особено ако сега се вклучени и САД, истакна тој.

Тој посочи дека за време на поранешната влада, 90 земји ги признале Косово, а во овие девет години само 8, а 18 го повлекле признавањето.

Според него, мораториумот овозможува Србија и Косово да се концентрираат на економијата, подобар стандард за луѓето

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...