Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Абазовиќ му ја запечати судбината на Ѓукановиќ СЕГА ДОБИВА ЗАКАНИ ПО ЖИВОТ

Дритан Абазовиќ, водачот на движењето УРА и човекот од кого зависеше формирањето на новата црногорска влада, е под полициски надзор, откако одлучи да оди со опозициските партии и да го симне од власт Мило Ѓукановиќ.

Според подгорички Вијести, минатиот викенд т.н. патриотски покрет кој протестираше во Подгорица стоеше пред куќата на Абазовиќ, полицијата го следи се додека не заврши безбедносната проценка.

По инцидентот, од Агенцијата за национална безбедност и Дирекцијата на полицијата беше побарано да ја проценат неговата безбедност, со образложение дека по изборите се кренале тензии и дека тоа треба да се направи што е можно побрзо за да се избегне опасност по неговата безбедност.

Како што е објаснето, тоа не значи дека добива полициска придружба, туку дека се следи од безбедносни причини.

Да потсетиме, претходните денови, Дритан Абазовиќ беше под голем притисок да го замени опозицискиот сојуз со поддршка за ДПС и нејзините коалициски партнери во претходната влада.

Притисоците продолжија откако лидерите на трите листи, Кривокапиќ, Бечиќ и Абазовиќ, ги презентираа принципите на идната влада и најавија формирање на „влада на спасот“ или експертска влада до крајот на октомври.

Поради тоа, Абазовиќ последните денови добива голем број пораки со навредлива содржина, а меѓу нив има и бројни закани.

Според локалните медиуми, заканите одат до тој степен, што луѓе му пишувале дека ќе биде заклан.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...