Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СОПСТВЕНИК НА ТАКСИ КОМПАНИЈА ИЗМАМЕН! Нема да ви се верува како го измамиле

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе
кривична пријава против Б.А. (33) од Скопје и С.Ќ.(32) од Чучер – Сандево,
поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „измама“.

Првопријавениот, во текот на февруари 2020, со лажно претставување го
довел во заблуда оштетениот Д.А. кој е сопственик и управител на
агенција за обезбедување и сопственик на такси компанијата така што преку телефонски повик се договорил со Д.А., да му обезбеди наводно
физичко обезбедување и такси превоз за две лица кои ќе патуваат до
хотел во Струга, како и такси превоз за пренесување на видео бим до
наведеното место за паричен износ од вкупно 11.500 денари. При тоа
првопријавениот, побарал од Д.А. дополнително преку возачот на
неговата такси компанија да му позајми и испрати уште 19.000 денари, за
да ги плати трошоците за видео бимот, за што Д.А. се согласил и преку
такси возач М.Ќ. на 12.02.2020 во Скопје, му ја дал бараната сума на пари
на второпријавениот.

Откако второпријавениот, ги зел парите и заминал,
на телефонскиот број на Д.А. му пристигнала порака од првопријавениот
дека патувањето до Струга било одложено. Имено, првопријавениот на
12.02.2020 со лажно претставување ги довел во заблуда и лице сопственик
на угостителски објект во с.Врапчиште,гостиварско, како и Д.М.,
декоратор на забави.

Првопријавениот, лажно договорил прослава во
наведениот угостителски објект додека пак со Д.М. договорил истата да
му испрати огномети до угостителскиот објект и да ја декорира забавата,
со што пријавените се стекнале со противправно имотна корист во износ
од 166.415 денари.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...