Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Рекорден број на новозаразени во Израел, ВЛАДАТА РАЗМИСЛУВА ЗА ЦЕЛОСЕН КАРАНТИН ЕДЕН МЕСЕЦ

Владата на Израел сериозно размислува за повторно воведување на карантин во целата земја, а причината за тоа е фактот што властите неуспешно се борат со наглото зголемување на бројот на новозаразени со коронавирусот.

Министерството за здравство вчера соопшти за 3 904 нови заразени, со што беше соборен дневниот рекорд на бројот на новозаразени. Вкупниот број на заразени достигна 142 582. Пријавени се и единаесет смртни случаи, со што вкупниот број на смртни случаи од ковид-19 во Израел се искачи на 1 054.

Завчера почнаа да се затвораат училишта и се воведе полициски час во 40 области со најголем број на новозаразени.

Но, здравствените власти сега препорачуваат едномесечен карантин на ниво на цела земја.

Израелските медиуми јавуваат дека карантинот може да почне уште денеска, еден ден пред еврејската Нова Година – Рош Хашана. Тоа би вклучувало затворање на училишта, ресторани, трговски центри, пазари и концертни сали и слични масовни настани.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...