Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАЈГОЛЕМ ТРАНСПОРТЕН ПРЕДИЗВИК ВО ИСТОРИЈАТА: За достава на вакцини против корона мисија, ќе бидат потребни 8.000 авиони

Доставување вакцини против корона вирус ширум светот ќе претставува најголем транспортен предизвик во историјата, тврдат претставници од авиоиндустријата, пренесува ББЦ.

За да се достават вакцините во сите земји, ќе бидат потребни 8.000 Боинг 747, соопштено е од Меѓународната асоцијација авиотранспортери (ИАТА).

Иако вакцината сеуште не е произведена, одземајќи ја руската, ИАТА уште сега заедно со авио компаниите, аеродромите и националните здравствени организации прават план за нејзин транспорт.

Планот за дистрибуција предвидува една доза за еден човек, пишува ББЦ.

Иако транспорт на стока е нов фокус за девастирани авиоиндустрии, достава на вакцини ќе биде многу комплексна задача.

Авионите првенствено мора да ги почитуваат стандардите како што е можноста за одржување на температура помеѓу 2 и 8 степени, а поедини вакцини бараат температура и под нула.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...