Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕУ КУПУВА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА КАДЕ ЌЕ СТИГНЕ: Нарачала и 200 милиони дози од компании кои не го завршиле истражувањето

Европската комисија соопштила дека започнала почетни разговори со германскиот BioNTečom и американскиот Fajzer, во врска со резевирање дополнителни 200 милиони дози на вакцина ковид-19, со можност купување уште дополнителни 100 милиони дози.

Вакцина која ја работат две компании, е шеста потенцијална вакцина која Комисијата склучила или планира да склучи договор пред купување.

Пред овој договор, Комисијата веќе направила разговор со Sanofi-GSK,Džonson и Džonson, Кјуревак и Модерна.

Сите држави членки на ЕУ ќе имаат можност да купат нови вакцини, а би можеле да ги донираат и на сиромашните земји или да ги пренасочат во други европски земји.

Европската комисија ќе бара регулаторен преглед на сите потенцијални вакцини и ако вакцините бидат одобрени, овие компании планираат да испорачаат до 100 милиони дози вакцини ширум светот до крај на 2020 година.

Оваа цифра може да достигне и до 1.3 милијарди дози до крајот на 2021 година ако се потпише најголем договор за испорака на вакцини со Fajzero i Bioteč.

Минатиот месец Комисијата го постигнала првиот договор со компанијата Астра Зенека за најмалку 300 милиони дози од нивната потенцијална вакцина.

Но, во средата произведувачот на лекови објавил дека го запира глобалното испитување на експерименталната вакцина против корона вирус, поради појава за необјаснети болести кај пациенти доброволци.

Реагирајќи на потезот на Астра Зенеке, СЗО рекла дека сигурноста е најважна во клиничките испитувања на вакцините, додека привремена суспензија на испитување на вакцини не е реткос, пренесува Ројтерс.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...