Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

По подолг период за прв пат во Македонија има под 2000 активни случаи

Откако во минатото деноноќие беа регистрирани 99 случаи со Ковид-19 од 1.384 тестирања, вкупниот број на Ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата се искачи на 15.226. Во извештајот на Министерството за здравство се евидентирани и осум починати пациенти, кои ја искачија бројката на луѓе што го загубиле животот поради болеста на 631.

Од осумте починати пациенти, двајца се од Тетово (60 г. и 71 г.), еден од Делчево (78 г.), еден од Струга (63 г.), еден од Скопје (59 г.), еден од Дебар (52 г.) и двајца од Охрид (70 г. и 94 г).

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 1.895.

Од вкупниот број активни случаи, во Скопје има 575, во Куманово 231, во Прилеп 139, во Гостивар 114, во Тетово 104…

Досега во земјава се направени 159.387 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примени се осум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациенти од кои на кислородна поддршка се 59, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се две деца и три мајки позитивни на Ковид-19, четири деца и три мајки суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се четири пациенти. Вкупно хоспитализирани се 26 пациенти од кои на респираторна машина се седум пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 122, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Податоците за активни случаи по општини во Скопје покажуваат дека најмногу ги има во Аеродром – 99, по што следат Гази Баба – 72, Карпош – 63, Центар – 62, Кисела Вода – 57, Чаир – 55, Бутел – 36, Ѓорче Петров – 34, Шуто Оризари – 23, Студеничани – 17, Сарај – 16, Илинден – 11, Арачиново – 10, Сопиште – 4, Петровец – 4, Чучер Сандево – 2, Зелениково – 1, шест се странци, а тројца се нераспределени.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...