Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЕДИНСТВЕНИОТ ЧОВЕК КОЈ МУ СЕ СПРОТИСТАВИ НА АРКАН: Твојата совест ќе изгори поради ова

Вчера се навршија три години откако почина еден од најпознатите и најлегендарни актери од балканските простори, Љубиша Самарџиќ.

Го паметиме по многу улоги, но помалку е познато дека тој беше децениски навивач на ОФК Белград и претседател на Собранието на клубот од Карабурма.

Тој важеше за храбар и искрен човек, а и денес се споменува дека во 1998 година, по натпреварот ОФК Белград – Обилиќ (0: 1), влегол во жестока расправија со претседателот и сопственик на противничката екипа, Жељко Ражнатовиќ – Аркан.

Самарџиќ таа случка ја раскажа во емисијата „ТВ лица како целиот нормален свет“.

– Бев изненаден што таа утакмица автоматски ќе се намести. Тоа беше во 1998 година кога Обилиќ беше државен првак. Се сеќавам како денес, судијата, нема да го споменам неговото име, тој свири непостоечки фаул пред нивниот гол. Секогаш свиреше за Обилиќ, рече Самарџиќ и додаде:

– И во 15-та минута тие дадоа гол. Играта заврши со еден нула и јас влегов во својата соба. И одеднаш сите почнаа да брзаат, прво Аркан, а потоа и неговите позади”.

Како што вели, тој веднаш отишол кај Аркан:

– Слушај Аркан, ти зборуваш за витештво?! Каде е твоето витештво? Дали мислиш дека така се добива утакмица – со непостоечки пенал. Така не се работи. Твојата совест ќе изгори поради ова.

Ме погледна право во лицето и во еден момент рече:

– Еве ти рака, во право си. Вака не се добива натпревар!

И таму направи претстава … Го зеде телефонот, го повика тренерот на Обилиќ, Драган Окука.

– Сменет си и казнет со 3.000 марки, и кажи им на играчите дека се казнети со иста сума.

Следниот ден, во печатот беше напишано дека тој го сторил тоа, но Обилиќ сепак стана шампион таа година, рече Љубиша Самарџиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...