Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Гренел: ЈА ТРГАМЕ СРБИЈА ОД РУСИЈА И КИНА!

Специјалниот советник на претседателот на САД, Ричард Гренел, изјави дека целта на договорот што го постигнаа Белград и Приштина во Вашингтон е да се остават настрана границите што е можно повеќе, додавајќи дека договорот со инсистирање на економијата ќе има меѓународно влијание.

Гренел во интервју за ACLJ.org потсети на важноста на економскиот договор – создавање работни места, создавање услови за вработување.

Тој потсети дека договорот вклучува и признавање на дипломи, отворање на авиоколинија Белград-Приштина и развој на железнички и патен сообраќај, што ќе придонесе за зајакнување на трговската размена.

Тој исто така потсети на езерото (Газивода) и на физибилити студијата што ја прават САД за тоа како да се користат енергетските потенцијали.

Гренел рече дека САД преговараат за прашањето за важноста на договорот на меѓународно ниво, не само за Израел, туку и за геополитички мир, но додаде дека и САД се обидуваат да го направат регионот позападно ориентиран.

– Постојат два, односно три аспекти на договорот – првиот Хезболах е означен како терористичка организација, вториот и двете страни се согласија за диверзификација на снабдувањето со енергија и продлабочување на односите со Израел – рече тој.

– За Србија, каде 100 проценти од енергијата доаѓа од Русија, тоа значи свртување кон други извори на снабдување, двете страни се согласија да го диверзифицираат изворот на снабдување – рече Гренел.

Според зборовите на специјалниот советник на претседателот на САД, Доналд Трамп, договорот ќе ги продлабочи врските со Израел, Србија ќе ја премести амбасадата во Ерусалим до јули, Косово и Израел ќе се признаат меѓусебно, што ќе ги зајакне нивните меѓусебни односи.

– Сето тоа го придвижува регионот кон запад и се одвраќа од Русија и Кина. Тоа е голема дипломатска победа за Доналд Трамп – смета Гренел.

На прашањето како го коментира фактот дека БиХ размислува да ја премести амбасадата во Ерусалим (предлогот на српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик) и дали станува збор за оддалечување од Русија и Кина, Гренел рече дека тоа ги прави САД побезбедни.

Сето ова ги прави САД да имаат повеќе сојузници и ја отвораат можноста американските компании да го прошират својот бизнис во регионот, наведе тој.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...