Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Никола реши да ги подари милионите на пријателите, СЕГА ЖИВЕЕ ВО ШУМА

Пред пет години, вестите околу Никола Бориќ, кој е врвен спортист и тренер на неколку атлетски репрезентации од Запрешиќ, го обиколија Балканот.

Покрај тоа, Никола беше сопственик на неколку компании и успеа да изгради мултимилионска империја. И тогаш, на 39-годишна возраст, го сподели целиот свој луксуз со пријателите и отиде во шумата да живее без ништо, дури и без електрична енергија. Никола потоа се пресели во паркот на природа Папук во Хрватска. Тоа беше пред пет години и целиот регион ја следеше неговата приказна.

Никола тогаш го опиша својот живот – се капеше во када на отворено, каде што исто така миеше алишта, немаше електрична енергија ниту планирал да ја воведе, живееше во куќа од дрва, спиеше четири часа на ден и јадеше само еднаш неделно.

Во Етиопија, видов колку малку луѓето јадат, па отидов таму со сирова храна, потоа само со овошје, па со избелено овошје и така јадев сè помалку – опиша Никола, истакнувајќи дека му се допаѓа и дека е одлучи да продолжи вака или со уште помалку храна.

И тој ја изгради куќата практично сам. Оџакот беше од кал, куќа од слама, подот од даб. Му помогнаа неговите пријатели и партнерката Зорана.

Потоа, на почетокот на оваа година, Никола и неговата девојка доживеаја голема несреќа – нивната куќа изгоре.

– Влегувањето во ново поглавје на првиот ден од новата година без никакви материјални ситници што не врзуваат е уште порелаксирачко од било што друго, и целиот овој материјал како што дојде ќе дојде повторно во вистинското време – напиша тогаш Никола на Фејсбук.

Никола има основано своја мала компанија, така што тој одгледува и произведува овошје, зеленчук, месо и мед. Исто така, подготвува и продава чаеви, ореви и шумско овошје, од каде што се испорачуваат низ цела Хрватска.

Очигледно, тие не планираат да се вратат во цивилизацијата и се целосно задоволни од изборот што го направија пред пет години.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...