9 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

Колку деца има Владимир Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин има две ќерки кои ги чува надвор од центарот на вниманието.

Неговата најстара ќерка Марија Воронцова има 35 години, а другата ќерка Екатерина Тихонова има 33 години.

Еве повеќе за семејството на политичарот.

Кој е Владимир Путин?

Владимир Путин е претседател на Русија.

Тој ја презеде функцијата во 2012 година, а пред тоа беше премиер на Русија од 1999 до 2000 година и повторно од 2008 до 2012 година.

67-годишниот шеф на државата некогаш бил шпион на КГБ.

Русија стана еден од новите епицентри на пандемијата на корона вирусот со 795.038 случаи – четврта во светот, зад САД, Бразил и Индија.

Колку деца има тој?

Путин има две ќерки – Марија и Екатерина.

Во текот на неговата долга политичка кариера, Путин секогаш ги држеше своите деца, сега на 30-тина години, далеку од центарот на вниманието, никогаш не дозволувајќи им да бидат видени, а ретко кога и зборува за нив.

Невидени слики од ќерките на Путин како тинејџери неодамна се појавија од приватната колекција на поранешен пријател.

Тие беа ослободени како дел од судскиот спор вреден 15 милиони долари, покренат против руската држава од поранешниот довереник на Путин, Сергеј Пугачев (57).

Руската држава изгуби оваа недела на арбитражен суд во Париз.

Денес, според извештаите, Марија, која го користи презимето Воронцова, има кариера во медицинско истражување и е експерт за џуџест раст.

Се верува дека е омажена за холандски бизнисмен со кого има семејство, со што Путин стана дедо.

Екатерина, 33, позната по семејното име на нејзината баба по мајка, Тихонова, премина од рок’н’рол танчарка во предводник на големата нова руска иницијатива за вештачка интелигенција.

Претходно беше во брак со најмладиот руски милијардер, Кирил Шамалов (38), иако сега е разведена.

Која ќерка примила вакцина за корона вирус?

Путин неодамна изјави дека на една од неговите ќерки и е дадена експерименталната вакцина за корона вирус.

Не е познато која од ќерките наводно ја примила вакцината, но Марија работи како медицински истражувач.

Тврдењето доаѓа откако Русија стана првата земја што даде регулаторно одобрување за вакцина, иако се покренати загрижености во врска со брзината со која се развива.

Вакцината е сè уште во завршна фаза на испитувања за да се тестира дали е ефикасна и безбедна, но овој потег може да биде чекор кон спроведување на програма за масовна вакцинација.

Русија соопшти дека планира да произведе 30 милиони дози во земјата пред крајот на годината и дека може да произведе и до 170 милиони дози во странство.

Првиот човечки тест за вакцината, едномесечно тестирање со учество на 38 лица, заврши во средината на јули, при што истражувачите заклучија дека е безбедна за употреба и произведува имунолошки одговор, иако силата на реакцијата не беше јасна.

Говорејќи на состанокот со членовите на неговата влада, претседателот Путин рече: „Колку што ми е познато, утрово е регистрирана вакцина против новата инфекција со корона вирусот, за прв пат во светот.

  • Знам дека работи доста ефикасно, формира стабилен имунитет и, повторувам, ги помина сите потребни проверки.
  • Една од моите ќерки ја прими оваа вакцина. Мислам дека во оваа смисла, таа учествуваше во тестирањето.

На прашањето дали Путин ја земал, тој рече: „Веројатно не би била добра идеја да се користи несертифицирана вакцина на шефот на државата“.

Која е неговата сопруга?

Путин претходно беше оженет со Људмила Очеретнаја, од која се разведе во 2014 година.

Двајцата беа во брак 31 година пред да се разделат.

Поранешниот пар разводот го објави јавно на руската државна телевизија откако присуствуваше на балетска претстава.

  • Тоа беше заедничка одлука: едвај се гледаме, секој од нас има свој живот, рече тогаш Путин.
  • Јас сум многу благодарна на Владимир … што тој сè уште ме поддржува. И децата, тој навистина се грижи за нив и децата го чувствуваат тоа, додаде неговата поранешна сопруга.

Која е неговата нето вредност?

Како ноторно таинствена личност, официјалната нето вредност на Путин останува непозната.

Поранешниот извршен директор на „Hermitage Capital Management“ Бил Браудер, противник на Путин, процени дека нето-вредноста на рускиот лидер е 200 милијарди долари

Поранешниот советник на Кремљ, Станислав Белковски, тврди дека Путин вредел најмалку 40 милијарди долари во 2007 година.

Путин заработил околу 673.000 УСД помеѓу 2011 и 2016 година како што тврди Централната комисија на Руската Федерација.

Ова би ја намалило неговата годишна плата околу 112.000 американски долари, според „Washington Post“.

Критичарите сметаат дека Путин го собрал своето масовно богатство преку неговото лидерство и акции во нафтени компании.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести