Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Иринеј: СПЦ ќе прифати само договор во кој КОСОВО Е ВО СОСТАВ НА СРБИЈА

Единствениот договор што Српската православна црква (СПЦ) го прифаќа е само оној во кој Косово е дел од Србија, изјави патријархот на Српската православна црква Иринеј за порталот Нова.рс.

– Тоа е апсолутно позицијата на Црквата и ништо не се смени таму. Ние сепак ќе видиме во кој правец ќе се одвиваат преговорите меѓу српската и албанската страна, ние сè уште ја запознаваме работата, рече патријархот Иринеј, коментирајќи ги преговорите од претходните денови  меѓу Белград и Приштина.

Патријархот истакна дека доколку има покана Српската православна црква ќе се приклучи на преговорите за Косово.

– Ако некој не покани и ни даде шанса, ние ќе се вклучиме во разговорите за Косово. Во спротивно, сигурно ќе го следиме напредокот на преговарачкиот процес, рече Иринеј.

Според него, претставниците на Српската православна црква чекаат да слушнат како гласи оригиналниот договор, а тој лично, како и Црквата, ја поддржува идејата за нормализирање на односите меѓу Албанците и Србите.

– Тоа би било нормално. Неопходно е да се воспостават добри односи меѓу тие два народа, рече патријархот Иринеј.

Во изминатата недела се интензивираа разговорите меѓу Белград и Приштина за нормализирање на односите.

Првата рунда на разговори се одржа во Вашингтон, каде српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти, на 4 септември го парафираа документот за подобрување на економските односи, што го потпиша и американскиот претседател Доналд Трамп.

После тоа, на 7 септември следеа разговори во Брисел, во кои, покрај Вучиќ и Хоти учествуваа и  високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак .

По трилатералата  со претставниците на ЕУ во Брисел, Вучиќ и Хоти потврдија дека отвориле теми за Унијата на општини со српско мнозинство, финансиски побарувања и имотите. Тие рекоа дека имаат усогласени ставови за исчезнатите, раселените и економската соработка.

Следниот состанок во Брисел е закажан за 28 септември.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...