Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЕК: Преговорите меѓу Белград и Приштина имаат за цел формално ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО

Преговорите меѓу Србија и Косово под покровителство на ЕУ имаат за цел нормализирање на односите, формално признавање на Косово и интеграција на двете земји во Европската унија. Ова го изјави за време на денешниот брифинг портпаролот на ЕК Петер Стано.

Во теорија, секоја земја може да аплицира за влез во ЕУ. Во пракса, Европската унија прифаќа и работи со апликации само од оние земји кои исполнуваат голем број критериуми, од кои едниот е фактот за нејзино законско признавање од страна на сите членки. ЕУ е во разговори меѓу Србија и Косово, кои се насочени токму на тоа – нормализирање на односите меѓу нив и нивна идна евроинтеграција. Европската интеграција значи членство во ЕУ, што подразбира целосно регулирање на односите со сите соседи, рече Стано.

Дипломатот истакна дека Европската унија не наметнува каква било форма на ваков договор за Србија и Косово, но тој треба да биде „сеопфатен и правно обврзувачки“.

До моментов, пет од 27 земји-членки на ЕУ не го признаваат суверенитетот на Косово: Шпанија, Грција, Кипар, Словачка и Романија. Секој од нив има свои историски и територијални размислувања за ова прашање. За Шпанија, признавањето може да претставува опасен преседан за Каталонија, Грција и Кипар стравуваат дека признавањето на Косово може да послужи за легитимирање на Турската Република Северен Кипар, чие постоење го признава само Турција, потсетува БГНЕС.

Доколку биде признато од Белград, Косово има шанса да добие статус на кандидат за ЕУ. Според Брисел, тоа ќе го отвори патот за нејзино признавање од другите земји на ЕУ.

Руската агенција ТАСС наведува дека иако Европската унија не го соопштила тоа гласно, дипломатски извори во Белгија велат дека Србија нема да биде може да се зачлени во ЕУ сè додека не ја признае независноста на Косово.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...