Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Хоти: Тоа што ЕУ е против, НЕМА ДА НЕ ПРЕМИСЛИ ДА ОТВОРИМЕ АМБАСАДА ВО ЕРУСАЛИМ

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, потврди дека не се двоуми поради одлуката за отворање на амбасадата во Ерусалим, без оглед на осудите за тој потег од страна на Европската унија.

Хоти рече дека тоа е обврска што Приштина ја презеде и дека ќе продолжи со спроведувањето на тој договор.

– Нашата перспектива е европска перспектива. Немаме друг пат, рече Хоти.

На констатацијата дека одлуката за отворање амбасада во Ерусалим не се совпаѓа со надворешната политика на ЕУ, Хоти рече дека Приштина ќе продолжи да ја усогласува својата политика со европската политика.

– Оваа одлука е еден од елементите на договорот што Белград и Приштина го постигнаа на 4 септември во Вашингтон, рече тој.

Како што објаснија европските официјални лица за Радио Слободна Европа, самото прашање за отворање на амбасади во Ерусалим било неочекувано и нешто што многу го изненадило Брисел.

Денес во Брисел се одржа третата рунда на дијалогот на високо ниво меѓу Белград и Приштина.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...