Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Франција ги објави ЦЕНАТА И ВРЕМЕТО ЗА ВАКЦИНАТА против коронавирус

Illustrative vial of coronavirus vaccine

Директорот на француската фармацевтска компанија Санофи, Оливие Богио, изјави дека цената на нивната идна вакцина треба да биде помала од 10 евра по доза.

– Цената не е конечно поставена, проценуваме повеќе трошоци за производство, но веруваме дека ќе биде помалку од 10 евра – рече Богио.

Запрашан за цената на ривалската компанија Астра Зенека, која се очекува да биде околу 2,5 евра во Европа, тој рече дека разликата е во тоа што Санофи ги користи своите внатрешни ресурси, своите истражувачи, истражувачки центри, додека Астра Зенека изместува делови од производството.

На почетокот на оваа недела, Санофи и британските Глаксо, Смит и Клајн објавија дека започнале клинички испитувања на нивниот кандидат за вакцина против ковид-19 заснована на протеини и дека треба да ја достигнат последната фаза на тестирање во декември.

Доколку резултатите се задоволителни, Санофи и ГСК се надеваат дека вакцината може да биде одобрена за употреба во првата половина на 2021 година.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...