Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Франција ги објави ЦЕНАТА И ВРЕМЕТО ЗА ВАКЦИНАТА против коронавирус

Illustrative vial of coronavirus vaccine

Директорот на француската фармацевтска компанија Санофи, Оливие Богио, изјави дека цената на нивната идна вакцина треба да биде помала од 10 евра по доза.

– Цената не е конечно поставена, проценуваме повеќе трошоци за производство, но веруваме дека ќе биде помалку од 10 евра – рече Богио.

Запрашан за цената на ривалската компанија Астра Зенека, која се очекува да биде околу 2,5 евра во Европа, тој рече дека разликата е во тоа што Санофи ги користи своите внатрешни ресурси, своите истражувачи, истражувачки центри, додека Астра Зенека изместува делови од производството.

На почетокот на оваа недела, Санофи и британските Глаксо, Смит и Клајн објавија дека започнале клинички испитувања на нивниот кандидат за вакцина против ковид-19 заснована на протеини и дека треба да ја достигнат последната фаза на тестирање во декември.

Доколку резултатите се задоволителни, Санофи и ГСК се надеваат дека вакцината може да биде одобрена за употреба во првата половина на 2021 година.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...