Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО соработува со Кина за ОДОБРУВАЊЕ КИНЕСКА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Светската здравствена организација (СЗО) соработува со Кина во врска со барањата за меѓународно одобрување на каква било кинеска вакцина за Ковид-19, изјави денеска помошничката генерален директор Маријангела Симао на брифинг во Женева.

Канцеларијата на СЗО во Кина и седиштето на СЗО работат со регулаторните тела во Кина, рече Симао.

– Ние сме во директен контакт, споделивме информации и барања за меѓународно одобрување на вакцините, посочи таа.

Извршниот директор на Синовак Биотек ДОО вчера изјави дека околу 90 проценти од вработените во кинеската компанија и нивните семејства ја примиле експерименталната вакцина што таа ја развила во рамките на државната програма за итна употреба.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...