Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

КОСОВСКАТА ВЛАДА НА СТАКЛЕНИ НОЗЕ?! Вјоса Османи жали за изборот на Авдулах Хоти

Претседателката на Собранието на Косово, Вјоса Османи, рече дека не знае за што ќе разговара косовската делегација во Брисел, но дека не треба да се разговара за прашањето за суверенитетот на Косово.

Османи го доведе во прашање и опстанокот на владејачката коалиција, но и владата во Приштина, додавајќи дека нејзините ставови се разликуваат од сегашниот премиер на Косово и дека е отворена за соработка со движењето „Самоопределување“ на  Албин Курти.

Говорејќи за изјавите на премиерот Авдулах Хоти, Османи рече дека ќе жали за своите постапки и додаде дека однесувањето на Хоти е арогантно.

– Хоти не знае за што зборува, тој има арогантен пристап и жално е што е премиер. Ако се вратиме во минатото, ќе видите колку пати бев во право – рече Османи.

– Не можам да разговарам за прашања поврзани со суверенитетот на земјата и за оние што имаат врска со територијата – рече Османи и додаде дека тоа ќе го загрози функционирањето на Косово.

– Ова се јасни црвени линии и секој е должен да ги почитува. Што се однесува до конкретни теми, бидејќи немаме официјални информации за тоа како Собрание, тешко е да се зборува за очекувањата – рече Османи.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...