Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Донарума со неразумно барање: За нов договор со Милан побарал 10 милиони евра по сезона!

Младиот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума наводно побарал договор вреден 10 милиони евра по сезона за продолжување на соработката со Милан, бидејќи неговиот сегашен договор истекува во 2021 година.

Донарума се смета за еден од најталентираните голмани во Европа, кој дебитираше во Серија А во октомври 2015 година, на возраст од само 16 години и осум месеци. Тој веќе беше во центарот на уште еден спор околу договорот пред да склучи нов договор во 2017 година, но и тој е пред истек на крајот на оваа сезона.

Според весникот „Кориере дела Сера“, агентот Мино Раиола ги поставил своите барања до директорите на Милан. Тие се: плата во вредност од 10 милиони евра нето по сезона, скоро двојно поголема од неговата сегашна плата од 6 милиони евра.

Ова веројатно нема да биде прифатено од клубот кој се обидува да ја намали висината на платите на своите фудбалери. Донарума ако не потпише нов договор, ќе биде во позиција да преговара за слободен трансфер со кој било друг клуб за 147 дена.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...