Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Во сеќавање на корона-пандемијата, тетоважата „Преживеан од Ковид-19“ стана хит

Во сеќавање на корона-пандемијата, Мексиканката Оми Дебуа на своите клиенти кои ја прележале корона-заразата, им нуди бесплатна тетоважа што ќе сведочи за тоа, со натпис „COVID-19 SURVIVOR“ („Преживеан од Ковид-19“).

– На тој начин, за многу години отсега тие ќе можат да разговараат за тоа со своите деца, внуци… „Се сеќавам дека го добив Ковид во 2020 година, тогаш имаше пандемија… Тоа беше смртоносна болест и преживеав. Видете ја мојата тетоважа”, карикира Дебуа, која инаку живее во градот Монтереј.

На Оскар Моралес (20) пораката му е истетовирана на раката како потсетник дека несакајќи заразил тројца членови на неговото семејство и сите преживеале. – На почетокот бев невнимателен… Но, откако добив позитивен тест, се заштитувам максимално. Секогаш носам маска и ги дезинфицирам рацете, вели тој.

Мексико официјално има повеќе од 64.000 смртни случаи од Ковид-19 и скоро 600.000 заразени лица.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...