Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Албанија за една година има 73% ПОВЕЌЕ РЕЗЕРВИ НА ЗЛАТО

Статистичките податоци на централната банка на Албанија покажуваат дека резервите на злато се зголемени за 73% во споредба со пред една година. Зголемувањето на вредноста на златото произлезе истовремено од проширувањето на инвестициите на Централната банка, но и од растот на цената на меѓународните пазари.

Се додава дека според официјалниот курс на Банката на Албанија, во периодот јули 2019 година – јули 2020 година, вредноста на златото е зголемена за околу 32 отсто и ова е профитабилно како инвестициски инструмент на девизната резерва на земјата.

Монетарното злато сега сочинува 3,6 отсто од девизните резерви на земјата, додека во мај тоа ја достигна највисоката специфична тежина забележана досега, со 3,9 отсто. По силното зголемување на девизната резерва од фондовите на еврообврзницата во јуни, специфичната тежина на златото доживеа мало намалување, оценува Монитор.

Оценува дека еврообврзницата предизвикала девизните резерви на земјата во средината на оваа година за првпат да ја надминат границата од 4 милијарди евра. На крајот на јули, вредноста на резервните средства била 4,12 милијарди евра или приближно 32 отсто од бруто домашниот производ.

Наведено е дека вредноста на една унца злато во моментов е околу 206.000 лекови или околу 1.660 евра.

Корона-кризата ја зголеми побарувачката за благородни метали, кои инвеститорите ги доживуваат како побезбедни средства за зачувување на вредноста во време на криза.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...